האסון הסיעודי - חלק ראשון

מדובר בכתבה שתחולק לשני חלקים. הראשון שלפניכם, מדבר על התמודדות של משפחה עם בן משפחה שהפך לסיעודי.

מאת: רועי אל-נר

בישראל - בני המשפחה המטפלים הם שקופים, היחס לבני המשפחה המטפלים בישראל מפגר משמעותית אחרי מה שקורה בעולם. בישראל רואים בבני המשפחה ספקי טיפול, שקופים, אך בעולם רואים בהם שותפים, בחו"ל מאבחנים אנשי מקצוע מיהו בן המשפחה האופטימלי שיש לו יכולות ומשאבים, ובגרמניה למשל עוברים בני המשפחה המטפלים קורס סיעוד ללא תשלום. בני זוג שאחד מהם דמנטי זוכים לחופשות במימון המדינה, ויש גם תמיכה במטפלים עובדים.

מה כן מגיע למטפל בישראל?

היעדרות של עד שישה ימי עבודה בשל מחלת בן זוג או הורה, פיצויי פיטורים בגין התפטרות בשל מצב בריאותי לקוי של בן משפחה, זיכוי במס בשל השתתפות במימון בסידור מוסדי של אב/אם או עבור ילד בדיור מחוץ לבית ההורים או נקודות זיכוי ממס הכנסה בעד ילד או בוגר עם מוגבלות.

אחת הבעיות המרכזיות של בני המשפחה טמונה בחוסר הכרה אישי וציבורי בתפקיד שהם נושאים שהוא סוג של עול, "כשבני המשפחה לא דואגים לעצמם, הם קורסים. ואז המטופל מצוי במצב פחות טוב, ולעיתים המערכת מקבלת אותו בחזרה. זה אחד מהתפקידים שלנו, להעלות את המודעות לכך שיש אוכלוסייה גדולה של קרובי משפחה מטפלים הזקוקים גם הם לסיוע".

מה אתם צריכים לדעת אם קרוב משפחתכם הופך סיעודי?

בירוקרטיה

בירוקרטיה היא אחת המכות הקשות הנוחתות על המטופל ועל משפחתו. החולה הסיעודי זכאי לשלוש מסגרות עזרה: אחת בתוקף פוליסת הביטוח של חברת הביטוח או קופת החולים )במידה ויש(, שנייה בביטוח לאומי, ושלישית דרך משרד הבריאות באשפוז במוסד.

מדובר במערכות מפוצלות שכל אחת מהן מתנהלת על פי כללים ותהליכים שונים. חברת הביטוח הסיעודי תאשר לדוגמה שאדם מסוים סיעודי אם הוא סובל מדמנציה קלה, אבל הביטוח הלאומי לא יקבל את האבחנה ולא יאשר הגדרה סיעודית. אצל כל אחת מהמסגרות עובר החולה מבחן נפרד. מקובל שהאבחנה של משרד הבריאות היא האבחנה העליונה, ואם הוא אישר גם הגופים האחרים יאשרו. לכן מומלץ להתחיל במבחנים מול משרד הבריאות.

האבחון עצמו

האבחנה הראשונית של רופא גריאטר או פסיכוגריאטר מהווה בסיס לטיפול באדם הסיעודי. חוות הדעת מגדירה את יכולותיו ואת צרכיו ומאפשרת מתן טיפול נכון, כולל האטת ההידרדרות והכנה לעתיד לבוא. דו"ח האבחון יידרש בהמשך על ידי משרד הבריאות. חשוב לדעת שפסיכיאטר פרטי או מטעם קופת החולים יכול להגיע הביתה לשם אבחון. דרשו העתקי בדיקות חשובות, אפילו אם בית החולים מחייב אתכם בתשלום עבורם. על פי חוק בית החולים חייב לספק לכם אותם. מידע זה יסייע באבחון עתידי וימנע טרטור של בדיקות חוזרות. בקשו שהמכתב גם יכלול המלצה לרופא המשפחה למעורבות היחידה להמשך טיפול ביתי, שיש לכל אחת מקופות החולים.

שיקום

מי שנזקק לשיקום ולא עובר אותו הופך סיעודי. שיקום יכול להיות אורטופדי, נוירולוגי, נשימתי או גריאטרי. אנשים לא מודעים לצורך בשיקום ולזכות לשיקום המעוגנת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ונמצאת באחריות קופת החולים שבה מבוטח החולה

מי זכאי לשיקום?

אנשים הנמצאים במצב של מעבר מעצמאות לתלות, או ירידה בתפקוד כתוצאה ממחלה או שכיבה ממושכת. ישנם מצבים שבהם אפשר לשקם את האדם לחזור לתפקוד בקהילה באמצעות תרגילי דיבור והליכה, אם כי ברוב המקרים הוא לא יחזור למצבו הקודם. כיום יש מצוקת מקום וחוסר במיטות שיקומיות - בדרום הארץ ובצפונה מדובר בקטסטרופה של ממש. דעו שיש לכם אפשרות לערער על מקום השיקום שנבחר עבור קרוב המשפחה שלכם. הצלחה לא מובטחת כמובן, במיוחד כאשר מדובר במרכזי שיקום מובילים ומבוקשים כמו תל השומר, איכילוב או בית חולים רעות בתל-אביב.

לקראת החזרה הביתה

הסיוע הפיזי לחולה סיעודי מגיע בדרך כלל מעובד זר. יתרונו בטיפול האישי ובהישארות של המטופל במסגרת הביתית. הקושי בנושא העובד הזר הוא הפיקוח, ההתמדה וההתאמה של העובד למטופל, כמו גם הבדידות וקשיי התקשורת. רישיון לעובד זר ניתן רק למי שנמצא תלוי לחלוטין בעובד, אם כי יש מצבים סיעודיים הפיכים ואז ניתן להקפיא את הרישיון.

מי מתקשה להשיג עובד זר?

תושבי הפריפריה, זוגות שבהם שני בני הזוג זקוקים לעזרה, והמתגוררים בקומות גבוהות - שלישית ומעלה וללא מעלית. אם המטופל בעל עודף משקל, אדם אחד יתקשה לטפל בו. מומלץ להכניס לפעולה ציוד רלוונטי כולל מנופים. התאמת הבית כוללת לעיתים גם הרחבת פתחים למעבר כיסא גלגלים, מקלחון סיעודי ושירותים.

ניתן לקבל ייעוץ ממרפאה בעיסוק או פיזיותרפיסט בקופת חולים, או להיעזר בעמותת "מילבת" או ב"יד שרה", גם לצורכי השאלת ציוד. משרדי הבריאות והשיכון משתתפים במימון שיפוצים ואביזרים במידת הצורך ועל פי קריטריונים. לשם בניית הסביבה הטיפולית בבית מומלץ לפנות ליחידה לטיפול ביתי של קופות החולים הכוללת ביקור רופא, אחות ואנשי מקצוע כמו פיזיותרפיסט, עובד סוציאלי ומרפא בעיסוק.

צרו איתנו קשר

נשמח לעמוד לשירותכם, השאירו פרטים ונחזור בהקדם!

ההודעה נשלחה בהצלחה!

יש למלא את כל השדות!